Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Відеолекція "Суд справедливості Європейського Союзу (Court of Justice of the European Union) як гарант забезпечення дотримання права ЄС"

07 липня 2025, 15:05

Пропонуємо до перегляду відеолекцію "Суд справедливості Європейського Союзу (Court of Justice of the European Union) як гарант забезпечення дотримання права ЄС".

Цій темі присвятила свій виступ суддя Конституційного Суду України Галина Юровська.

Участь у заході взяли представники Національної школи суддів України, судді судів системи судоустрою, адвокати, науковці, а також викладачі, студенти, аспіранти закладів вищої освіти, вихованці Малої академії наук.

У лекції суддя зосередила увагу на основних аспектах роботи Суду справедливості Європейського Союзу, особливостях його структури, юрисдикції судових органів, які входять до його складу.

Суддя наголосила, що Суд справедливості Європейського Союзу (Європейський Суд) є однією з семи європейських інституцій, завданням якого є однакове тлумачення і дотримання права ЄС. До його функцій входить:

  • перевіряння законності актів інституцій ЄС, забезпечення їхньої відповідності європейському праву;
  • забезпечення дотримання державами-учасницями своїх зобов’язань за установчими договорами;
  • тлумачення права ЄС на запити національних судів та сприяння його однаковому застосуванню.

Європейський Суд складається із двох основних судових органів: Суду справедливості та Загального суду.

Кожен із них має свою специфічну юрисдикцію та склад, що забезпечує ефективне функціонування системи правосуддя ЄС.

Як зазначила суддя, Суд справедливості розглядає запити національних судів стосовно звернень за попередніми рішеннями, позови про їх анулювання та апеляції. Водночас Загальний суд розглядає позови про анулювання, подані приватними особами, компаніями та, у деяких випадках, урядами держав-членів ЄС. На практиці це означає, що цей суд переважно розглядає питання щодо конкурентного права, державної допомоги, торгівлі, сільського господарства, торговельних марок.

За її словами, понад 45 482 рішень та ухвал було постановлено двома судами із 1952 року. Вона також ознайомила із процедурою розгляду справ, зокрема, спрощеною і прискореною, та процесом ухвалення й оголошення рішень.

Галина Юровська відзначила, що рішення Європейського Суду мають важливі наслідки для повсякденного життя громадян Європейського Союзу та навела кілька рішень, які забезпечують права на рівну оплату праці для чоловіків і жінок, на оплачувану щорічну відпустку, вільне пересування та зайняття професійною діяльністю без дискримінації тощо.

Відео лекції розмущено на YouTube-каналі Конституційного Суду України за посиланням: https://youtu.be/u6CRZQAL7hg 

YouTube-канал Конституційного Суду України